- May 9th, 2025 (Friday)
- Cultural center Štrigova - Štrigova 103, 40312 Štrigova
When and where
Bana Josipa Jelačića 22b
HR-40000 Čakovec
Talks and Speakers
Predavanje će dati pregled kako rade globalni datacentri te na kojim principima isporučuju skalabilnost, dostupnost, prilagodljivost i transparentnost. Pri tome, pisati softver za primjenu u datacentrima nije isto kao i napisati softver koji se ugodno vrti na vašem računalu - prednosti datacentara su očigledne, ali ih morate znati iskoristiti. Dotaknut ćemo se i DevOpsa, promjene načina razvoja softvera koji je danas dominantan u velikim organizacijama.
- Ratko Čosić (Ekobit)
Ponešeni popularnošću moćnih full web stack tehnologija i platfomi, uradimo i mi nešto svoje! Kako ćemo to moći postići? Upravo nam Microsoftov ASP.NET Core omogućuje raditi na bilo kojoj platformi (Windows, Linux, Mac) i s bilo kojim tehnologijama, bazama podataka, web framework rješenjima. Koristit ćemo Visual Studio Code koji postaje ne samo najpopularniji code editor na Windowsima već i na drugim platformama. Iskoristimo mogućnosti novog ASP.NET Core-a, pritom koristeći Angular 2 te TypeScript na klijentu. Krenimo u moderni web razvoj uz prave alate za to.
Funkcionalno programiranje je pojam koji u posljednjih par godina sve više prodire u razne domene razvoja softvera. Elixir je funkcionalan jezik izgrađen na bazi Erlanga, a Phoenix je sve popualrniji i zastupljeniji framework za razvoj backenda uz pomoć ovog jezika. Kroz primjer stvarnog, postojećeg projekta i uz par natuknica, prolazimo kroz odgovore na pitanja "kako" i "zašto" koristiti nešto takvo.
- Dobriša Adamec (Citus)
Angular, React, Knockout, Aurelia, Vue... JavaScript okusi su osvojili stolove suvremenih aplikacija gdje danas uobičajeno ciljaju najviše ocjene. Ali za osvojiti Michellin zvjezdice nije dovoljno "to" uobičajeno. Već bolje. I brže. I ukusnije! A tu je kuhinja bitna - od izbora vrhunskih sastojaka preko organizacije pa do načina na koji se nosi na stol - svaki je dio procesa ključan. Na predavanju kuhamo sa ASP.NET Core JavaScriptServices - skupom tehnologija koje guraju ASP.NET Core na vrh serverskih web okruženja za posluživanje modernih SPA JavaScript aplikacija. JavaScriptServices se sastoje od vrhunskih sastojaka: predrenderiranje na serveru, "hot module replacement", webpack procesi uključeni u razvoj, "cache priming", "lazy loading", generatori, predlošci, integracija klijentskih i serverskih ruta i validacije, pozivi NPM paketa kroz runtime, izvršavanje JavaScript koda na serveru... Svašta nešto zar ne? Zapravo ovako nabrojano zvući šturo i suhoparno. I zato dođite na predavanje da ove suhe riječi pretvorimo u zanimljivi objed. I pogledamo kako servirati SPA aplikacije uz pomoć ASP.NET Core JavaScriptServices pomagaća.
- Zvonko Biškup (Influendo)
Što sve Laravel donosi u okruženje? Laravel Spark, Dusk, Mix, Forge, Homestead i ostali alati za modernog developera
- Gordon Cindrić (McKnight Media)
Vaš dizajner je proveo zadnja dva tjedna u neviđenoj ekstazi okusa, mirisa, boja, fontova, fotografije i animacija osmišljavajući dizajn one vaše nove web aplikacije koja je toliko RWD da radi i na prerezanom krumpiru. Nakon što ste mu dušu ponovno spojili s zemaljskim tijelom te ga vratili u stvarnost, objašnjavate mu da ne želite “color pickati” po JPEG slikama kako biste saznali boje elemenata niti posegnuti za WhatsMyFont stranicom kako bi identificirali font. Usprkos njegovom negodovanju, šaljete ga na Weblicu 2017 kako bi saznao kako što kvalitetnije isporučiti svoj dizajn i viziju kolegama u frontend odjelu. Ovaj korak u procesu softverskog razvoja postaje sve veći izazov projektnim timovima pa ajmo malo o tome.
- Toni Petrina (Massive Pixel)
Razvoj web aplikacija je ušao u novu fazu - očekuje se brzina i fluidnost koju je teško postići klasičnim pristupom. Aplikacije više nisu pripremljene na serveru već su kompletno na "klijentskoj" strani. U moru sličnih biblioteka isplivao je React - biblioteka koju razvija Facebook i koja je svojom paradigmom promijenila način na koji pišemo HTML i JavaScript. Umjesto klasične separacije koda i HTML-a dobivamo čudnu, ali moćnu kombinaciju koja svojim performansama i principima mijenja način na koji razmišljamo i pišemo web aplikacije. React je uveo funkcionalne koncepte poput nepromjenjivih struktura podataka i jednosmjernog toka podataka koji će značajno olakšati izradu kompleksnih aplikacija.
- Marko Šarić (Comminus)
Danas se češto u kontekstu poboljšanja kvalitete spominju izrazi continuous delivery, continuous deployment, continuous integration. Iza njih krije se snažna tehnologija koja nam omogućava da naš proizvod isporučimo brže, lakše te s manje grešaka. U praksi međutim ova paradigma može zadati velike glavobolje, te napraviti i još veći kaos, naročito u legacy sustavima. Kroz ovo predavanje vidjet ćemo što se krije iza navedenih izraza, te kako da smanjimo poteškoće koje dolaze s implementacijom continuous delivery-a u postojeću organizaciju.
Growing and managing two parallel careers. What is it actually like to work for most terrible boss ever - yourself? In this talk Tomislav will talk about growing as professional, share all the good and the bad from his experience from low point of being broke as hell - bunch of stuff in between - to sleep deprived and not seeing your family for weeks - and is it all worth it.
- Tomislav Bronzin (Citus)
Azure Web Apps omogućuje implementaciju Web stranice iznimno jednostavno, bez obzira da li se radi o Microsoft razvojno platformi ili ne. Možete implementirati PHP aplikacije koje koriste MySQL jednako lako kao i ASP.NET aplikacijama koje se koriste SQL Server, odabrati između postojećih predložaka web aplikacija ili graditi predloške vlastite. Možete konfigurirati web-aplikacije za automatsko povećanje resursa kada se poveća broj zahtjeva prema aplikaciji, kako bi osigurali da korisnici na čekaju na odziv. Kako bi testirali aplikacije u produkcijskim uvjetima, moguće ih je instalirati na tzv. „stagining“ instance u oblaku, prije nego ih se prebaci u produkciju klikom na gumb. Dođite i pogledajte koje vrste implementacije/deploymenta su moguće i kako već danas možete na jednostavni način početi s testiranjem i koristiti infrastrukturu koja je omogućava da hostate od osobnih webova pa sve do najvećih web aplikacija.
- Mihael Šafarić (Infinum)
Skoro svaka aplikacija koju ste napravili sadrži barem jednu formu. S jednom formom u aplikaciji stvari su lagane, ali kako se broj formi povećava, povećava se i količina "boilerplate" kôda i logike oko pojedine forme što je podložno greškama i uzima puno vremena. Angular 2 ide ruku pod ruku s Typescriptom što je samo još jedan "alat" koji život developera čini lakšim. Unatoč Angularovim odličnim alatima za rukovanje formama, implementirao sam apstrakciju oko njegovih formi te ću objasniti kako je to moj život učinilo lakšim.
- Andrei Zvonimir Crnković (Infinum)
Webpack se pokazao kao iznimno moćan ali kompliciran alat u JavaScript svijetu. Ako si jedan od developera koji ga koriste ali ne razumju u potpunosti kako on funkcionira, ili ako jednostavno želiš čuti o ćemu svi to pričaju ovo je odlična prilika da dobiješ odgovor na svoja pitanja. Objasniti ću osnovne koncepte, jednostavnu i naprednu konfiguraciju, i pričati o svojim osobnim iskustvima (dobrim i lošim).