When and where
Bana Josipa Jelačića 22b
HR-40000 Čakovec
Talks and Speakers
- Goran Blagus
Osnovna misao keynote prezentacije će biti: - nije problem napraviti atomsku bombu - problem je da ti ona ne pukne kada je stvaraš - problem je da ona pukne kada to želiš i tamo gdje želiš Sve to će to biti kako bih napravio poveznicu da je slično i s programiranjem: - ništa nije problem isprogramirati (puno toga ćete naučiti na ovoj konferenciji) - problem je da na tom putu programiranja ne puknete / izgorite (zato su stručnjaci/predavači ovdje da vam se to ne desi) - jako je bitno da kada pustite proizvod u produkciju da funkcionira (bit će odličnih primjera uspješnih projekata) Neće biti ikakvih poveznica na rat, uništavanje i slično.. svrha naslova je da skrene pažnju tj. postigne pozitivni šok.
- Miroslav Popović
ASP.NET Core donosi objedinjen interfejs za razvoj MVC i WebAPI aplikacija. Izrada REST API-a je jednostavna i svodi se na definisanje kontrolera i ruta. Međutim, postoji mnogo stvari o kojima treba voditi računa prije nego API postane spreman za produkciju. Osvrnućemo se na autorizaciju, rutiranje, logovanje, formatiranje podataka, testiranje, dokumentaciju i verzionisanje.
- Andrei Zvonimir Crnković (Infinum)
Zamisli projekt u kojem state management nije pola koda tvoje aplikacije, gdje je kod razumljiviji ali i lakši za pisati. A sada zamisli gdje je ta solucija skalabilna jednako kao i umetni ime svojeg JS liba ovdje. Ovaj talk će ti pokazati da nisu samo frameworci (React, Angular, Ember...) ti koji profitiraju od funkcijskog i jednostavnog state managementa.
- Ratko Ćosić (Ekobit)
Zahtjevi za izrazito responzivnim korisničkim sučeljem na webu nikad nisu bili veći, tako da se aplikacije moraju izvoditi brzo, pouzdano i privlačno. Kako bi to uspjele, web aplikacije učitavaju svoj sadržaj bez obzira da li smo spojeni na internet, koriste cache-iranje podataka, te razne postupke kako bi korisnici dobili dojam da je aplikacija uvijek dostupna i odgovara gotovo trenutno na svaki zahtjev. Dodatno, aplikacije se mogu i instalirati na različite platforme, pritom dajući dojam nativnih aplikacija. Tomu će nam poslužiti nova paradigma razvoja web aplikacija, trenutno podržana od strane Chrome i Firefox preglednika, koja je dostupna i u novoj inačici Angular frameworka.
- Darko Kukovec (Infinum)
JSON API je kvalitetno napravljena specifikacija - daje vam strukturiran način za komunikaciju sa API-em bez gubitka vremena na rasprave o implementaciji. S druge strane, JSON API je prilično kompleksna specifikacija sa puno sitnih, ali bitnih detalja. Ovo je priča o tome kako smo se suočili sa JSON API-em i pobijedili.
- Dobriša Adamec (Citus)
Nekada davno, preko sedam mora i sedam gora, nastao je web. Web kao statičke "hypertext" datoteke povezane međusobno u mrežu - medij prvenstveno namijenjen čitanju tekstova. Nekada ne tako davno web je postao mjesto na kojem se izvršavaju najkompliciranije aplikacije. Putem između te dvije točke napredovala je tehnologija. Na serverskoj strani stvoreni su napredni procesi i servisi spremni poslužiti sve danas zamislive potrebe i navale. A na strani korisnika u "browserima" za to smo vrijeme imali ratove i svađe. Danas svi radimo JavaScript aplikacije. Uspješno i kvalitetno uz stalni osjećaj da nije to to! I samo razmišljamo koji ćemo sljedeći JavaScript framework krenuti učiti! (vue.js ;-)) Neko vrijeme se šapuće i priča - stiže WebAssembly - spas za sve naše programerske probleme. WebAssembly je W3C otvoreni standard podržan od svih vodećih "browsera" koji nosi okruženje za izvršavanje binarnog koda. Sa svim prednostima koje sada imaju nativne aplikacije - brzina izvršavanja, paralelno procesiranje, veličina izvršnih datoteka, baratanje memorijom. I pristupom API-u kao što je uobičajeni DOM API. Danas predstavljamo kombinaciju .NET i WebAssembly. Razor i Browser. Microsoftov eksperimentalni web UI framework nazvan Blazor. Na predavanju ćemo pokazati klijentsku aplikaciju pisanu C# kodom u Razor sintaksi koju ćemo kompilirati u WebAssembly i koristiti je u browseru. WebAssemby stiže - uskočite na vlak!
- Nikola Begedin
Osim što je funkcijski jezik, ogromna prednost Elixira je OTP platforma koju nasljeđuje od erlanga, jezika na kojem je izgrađen. Visok stupanj paralelizacije, izoliranost procesa i grešaka, kao i oporavak od istih grešaka su iznimno lako ostvarivi u OTP-u. Djelomično kroz stvarni projekt, a djelomično kroz druge primjere, proći ćemo kroz mogućnosti OTP platforme.
- Ratko Ćosić (Ekobit)
- Anabel Kečkeš (Ekobit)
WebRTC je besplatan projekt koji pruža preglednicima i mobilnim aplikacijama komunikaciju u realnom vremenu (eng. Real-Time Communications (RTC)) putem jednostavnih API-ja. Inicijativa WebRTC projekta podržana je od strane Google-a, Mozille, Opere i dr. i predstavlja novi standard u komunikaciji na webu. Ako želite nešto više saznati o WebRTC-u pridružite nam se na predavanju!
- Bahrudin Hrnjica (daenet.de)
Sve veće interesovanje za umjetnu inteligenciju (AI) i integraciju sa softverskim rješenjima, .NET Developera dovodi u poziciju da u određenom obimu mora poznavati određene Machine Learning algoritme kao i osnovne korake u razvoju prediktivnih modela. Ovo predavanje daće pregled dostupnih biblioteka za Machine Learning na .NET platformi, te kroz primjere demonstrirati neke od najpopularnijih ML algoritama koje se danas koriste, a koje bi svaki .NET developer trebao znati.
- Marko Šarić (Comminus)
Migracija postojećih rješenja (ili izrada novih) u Azure-u ima mnogo benefita i mnogo izazova. Jedan od izazova su pozadinski zadaci i procesi koje smo na on-premises sustavima uzimali zdravo za gotovo kroz Windows Servise ili SQL Jobove. Azure je i prije nudio riješenje koje danas više ne zadovoljava sve potrebe i scenarije stvarnog svijeta. Da bi se preskočila ta prepreka predstavljeni su Azure WebJobs koji nude bogatstvo trigger-a i integracija s postojećim Azure servisima, a sama kruna su Azure Functions koje nas uvode u Serverless Computing. Kroz stvarne primjere pokazat ćemo kako implementirati continuous running WebJob, kako integrirati Azure Storage u cijelu priču, te kako implementirati WebJob koji će biti triggeriran nekim događajem. Pokazat ćemo kroz primjer kako se tu uklapaju Azure Functions, te kako uklopiti Cognitive Services u cijelu priču. U konačnici napravit ćemo usporedbu Azure WebJobs-a i Azure Functions-a, te saznati kada odabrati jedno, a kada drugo ovisno o našim potrebama.
- Tomislav Bronzin (Citus)
- Ivan Čuljak
Donedavno smo smatrali serverless fora igračkom koja baš i nije bila najkorisnija na svijetu. Naravno, mogli smo vrtiti male skripte/funkcije bez pozamašnog računa na kraju mjeseca i brige o infrastrukturi. Vremena su se brzo promijenila i serverless je skoro postao građanin prvog reda. Danas ga možemo koristiti za puno ozbiljnije stvari kao API-je, procesiranje podataka, ulančane kompleksnije sustave, ali i dalje ostaje koristan za „pomoćne“ funkcije postojećim sustavima. Dođite i vidite što se može, a što još ne može napraviti koristeći Azure Functions. Proći ćemo kroz mockane API-je i njihovu transformaciju u pravi API jednu po jednu akciju, kako postaviti gateway ispred funkcija, kako ih ulančati, koliko se morate brinuti o sigurnosti, je li moguće jednostavno migrirati postojeći kod, itd. Časna riječ biti će zabavno i korisno!
- Nikola Brežnjak
Grananje u Git-u na ispravan način sa Gitflow-om i poboljšavanje kvalitete koda uvođenjem kontrole koda Prvo ću objasniti kako koristiti Git iz komandne linije. Nakon toga ću prijeći kroz osnovne naredbe koje trebate znati da bi mogli raditi s Git-om, kako koristiti Gitflow za upravljanje granama (branching), te na kraju kako napraviti takozvani 'pull request' i pregled koda (code review).
- Darko Špoljarić
Od prve objave radnog okvira 1995-e, mnoge stvari su o njemu rečene i napravljene. Mnogi pojedinci otisnuli su se na agilno putovanje upravo sa Scrum okvirom, otkrili mnoge jednostavne a duboke istine, i doveli razumijevanje okvira do nivoa gdje su određene stvari kristalno jasne. Timski rad je najvažnija od njih, i na ovom predavanju će te čuti što leži u srcu svakog Scrum tima.
- Igor Kovačić
U ovom praktičnom “how to” predavanju, pokazat ćemo što slijedi u klasičnom WordPress razvoju nakon planiranja, UX/UI faze i kodiranja statičnog HTML/CSS/JS websitea. Uz pomoć custom queryja, custom post typeova i taksonomija, funkcija, hookova i tek ponekog plugina naša tema postat će živa - natočena podacima iz WP baze i to uz maksimalne performanse.